- -0°C

Festival de România® – Ziua Națională la Alba Iulia

Programul oficial al sărbătorii Zilei Naționale a României 28.11.2018 ora 17.00 – Vernisajul expoziției „Scriitori români în Primul Război Mondial” Biblioteca județeană “Lucian Blaga”Alba ora 18.00 – Vernisajul expoziției „Legiunea română – Portrete de ofițeri și soldați, pe fronturile Primului Război Mondial” Spațiul expozițional de la Poarta a III-a 29.11.2018 ora 11.00 – Vernisajul expoziţiei […]

November 30, 2018
09:30 - 22:00
Derulează în jos
Timp rămas:
zile
ore
minute
secunde

Festival de România® – Ziua Națională la Alba Iulia

Programul oficial al sărbătorii Zilei Naționale a României

28.11.2018

ora 17.00 – Vernisajul expoziției „Scriitori români în Primul Război Mondial”
Biblioteca județeană “Lucian Blaga”Alba
ora 18.00 – Vernisajul expoziției „Legiunea română – Portrete de ofițeri și soldați, pe fronturile Primului Război Mondial”
Spațiul expozițional de la Poarta a III-a

29.11.2018

ora 11.00 – Vernisajul expoziţiei „100 de Chipuri ale Unirii din 1918“
Muzeul „Principia”
ora 14.00 – Ceremonialul „Pământ românesc”
Sala Unirii
ora 15.00 – Vernisajul expoziției „Alba Iulia în imagini de epocă”
Sala Unirii, subsol sud
ora 15.30 Vernisajul expozitiei Concursului de sculptura „Centenarul Marii Uniri”
Muzeul Național al Unirii Alba Iulia
ora 16.00 – Vernisajul expoziției „File de istorie – Reconstituiri istorice prin obiectivul fotografului”
Centrul de Cultură “Augustin Bena”
ora 17.30 – Vernisajul expoziției „Alba unește România”
Muzeul “Museikon”
ora 18.00 – Vernisajul expoziției „Păpușile lui Prichindel”
Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba
ora 19.00 – Concert Tudor Gheorghe – „Tot ce-i românesc nu piere”
Casa de Cultură a Sindicatelor

30.11.2018

ora 09.30 – Congresul Spiritualității Românești, deschiderea lucrărilor
Casa de Cultură a Studenților
ora 10.30 – Ceremonie militară de depunere de coroane și jerbe de flori
Statuia lui Ion I.C. Brătianu
ora 11.00 – Ceremonie militară de depunere de coroane și jerbe de flori
Statuia lui Iuliu Maniu
ora 11.30 – “Ursulețul și anotimpurile” – spectacol de teatru pentru copii
Scena – Vis-à-vis de Casa de Cultură a Studenților
ora 11.30 – Ceremonie militară de depunere de coroane și jerbe de flori
Statuia lui Mihai Viteazul
ora 12.00 – Ceremonie militară de depunere de coroane și jerbe de flori
Statuile Regelui Ferdinand I și a Reginei Maria
ora 12.00 – Lansare de carte „Roșu adânc de Valea Jiului”, autor Carol Gigi Nicolau
Biblioteca județeană “Lucian Blaga”Alba
ora 12.15 – Arborarea Drapelului Național al României
Piața Tricolorului, esplanada Catedralei Încoronării
ora 12.30 – Depunere de coroane și jerbe de flori
Mormintele lui Samoilă Mârza și Ion Arion, Cimitirul Maieri
ora 13.00 – Dezvelire bust Iancu Flondor
Sala Unirii
ora 13.30 Dezvelirea bustului lui Samoilă Mârza
Sala Unirii
ora 14.30 – Inaugurare Complex memorial “Glorie Ostașilor Români”
Latura de Sud a Cetății Alba Carolina
ora 15.30 – Lansare volum de artă “Roma bizantină”
Muzeul „Museikon”
ora 17.00 – Dezvelire busturi Thomas Woodrow Wilson și Emmanuel de Martonne
Esplanada Monumentului Unirii
ora 17.00 – Vernisajul expoziției de artă contemporană „Identități multiculturale”
Muzeul Național al Unirii Alba Iulia
ora 17.00 – Concerte de jazz, muzică interbelică și café concert
Scena – Vis-à-vis de Casa de Cultură a Studenților
ora 17.30 – Salonul Național al Artiștilor Plastici “Alba unește România”
Galeriile de Artă ale municipiului Alba Iulia
ora 18.00 – Concert Voltaj și Voltaj Academy
Scena – Piața Cetății
ora 19.00 – Concert Extraordinar “Centenar” – Orchestra Metropolitană București – spectacol de muzică clasică
Casa de Cultură a Sindicatelor
ora 19.00 – Vernisajul expoziției „Ștefan cel Mare. Din istorie în veșnicie”
Muzeul Național al Unirii Alba Iulia
ora 20.00 – Vernisajul expoziției „File de istorie – Alba Iulia – orașul de jos, Hotel Apulum”
Vis-à-vis de Casa de Cultură a Studenților

01.12.2018

ora 07.00 – Serviciul Religios
Catedrala Ortodoxă a Încoronării
ora 08.00 – Marșul Unirii
ora 09.30 – Sosirea Familiei Regale a României
Gara CFR Alba Iulia
Traseul Gara CFR – bd. Ferdinand – Calea Moților – Parcul Unirii
ora 10.00 – Te Deum
Catedrala Ortodoxă a Încoronării
ora 10.30 – Citirea “Rezoluțiunii Adunării Naționale de la Alba Iulia”
Sala Unirii
ora 10.45 – Primirea Soliilor din Cetățile de Scaun
Sala Unirii
ora 11.30 – Dezvelirea plăcilor omagiale
Sala Unirii
ora 12.00 – Marea Adunare Națională (parada portului popular și reconstituire istorică) și Citirea “Rezoluțiunii Adunării Naționale de la Alba Iulia”
Piața Tricolorului, Esplanada Catedralei Ortodoxe a Încoronării
ora 12.30 – Sfințire Monumentul Unirii
Monumentul Unirii
ora 13.00 – Ceremonialul “Pământ românesc”
Sala Unirii
ora 13.30 Prezentarea bustului lui Aurel Niculescu
Sala Unirii
ora 13.30 – Cântec de Mare Unire – concert de muzică populară cu Ansamblul Folcloric al Județului Alba, dirijor Alexandru Pal alături de Corul din Finteușul Mare (cor înființat în anul 1918), Nicolae Furdui Iancu, Veta Biriș, Ioan Bocșa, Sava Negrean Brudașcu, Floarea Calotă, Alexandru Pugna și Traian Jurchela, prezintă: Iuliana Tudor
Scena – Piața Cetății
ora 15.00 – Inaugurare Podul Unirii și Monumentului Marii Uniri
Parcul Unirii
ora 15.30 – Ceremonie militară – defilarea trupelor și tehnicii militare
Bulevardul „1 Decembrie 1918”
ora 16.30 – Marea Unire a Bucătarilor
Piața Cetății – Cazarma 415, Latura de Sud a Cetății Alba Carolina și Latura de Nord a Cetății Alba Carolina
ora 16.30 – Concert „Cânt și suflet românesc” – concert de muzică populară cu: Orchestra Națională „Lăutarii din Chișinău” și Maestrul Nicolae Botgros, Ansamblul Folcloric al Județului Alba dirijat de Alexandru Pal, Ansamblul „Jidvei România” dirijat de Stelian Stoica, Ansamblul Folcloric „Cindrelul – Junii Sibiului”, Grupul instrumental „Codru de România” și interpreții Ionuț Fulea, Laura Lavric, Ana Ilca Mureșan, Alina Pinca, Ilie Medrea și Giulia Medrea, Zinaida Bolboceanu, Mariana Anghel, Ioana Maria Ardelean, Vlăduța Lupău, Ovidiu Homorodean, Mihaela Grec, Ovidiu Olari, Ciprian Roman, Anghelina Timiș, Reta Rus, Cristian Fodor, Mirela Mănescu, Nicolae Plută, Dorina Narița, Floricica Moga, Roxana Reche, Maria Filimon, Nicolae Tuhuț, Ancuța Matei Olar, Marinela Baba, Mircea Târziu, Nicolae Flaviu Cristea, Adina Hada, Ina Todoran, Roxana Bădescu, Cătălina Anton, Georgiana Necșa, Alexandra Chira, Bogdan Toma, Elena Nistor, Alexandru Bărăștean, Ioana Breda Morar, Bianca Șușman, Oana Vențel, Cristian Țăran, Florin Boita, Izabela Tomiță, Ionuț Petreacă, Codruța Rodean.
Scena – Piața Cetății
ora 16.30 – Spectacol folcloric cu ansambluri tradiționale ale județului Alba și ale regiunilor istorice ale României
Scena – Latura de Vest a Cetății Alba Carolina
ora 16.30 – Spectacol folcloric cu ansambluri tradiționale ale județului Alba și ale regiunilor istorice ale României
Scena – Latura de Nord a Cetății Alba Carolina
ora 16.30 – Spectacol folcloric cu ansambluri tradiționale ale județului Alba și ale regiunilor istorice ale României
Scena – Latura de Sud a Cetății Alba Carolina
ora 17.00 – Concerte de jazz, muzică interbelică și café concert
Scena – Vis-à-vis de Casa de Cultură a Studenților
ora 21.00 – LA MULȚI ANI, ROMÂNIA! – spectacol de artificii
Piața Cetății – Cazarma 415
ora 00.00 – Omagiu sunetului românesc, recital de nai și orgă
Podul Unirii

02.12.2018

ora 11.00 – Gașca Zurli – “Puterea zâmbetului” – spectacol pentru copii
Scena – Piața Cetății
ora 12.30 – Spectacol reconstituire istorică “Intrarea Armatei Române în Alba Iulia”
Poarta I, Poarta a II-a, Poarta a III-a, Esplanada Obeliscului, Monumentul Marii Uniri
ora 19.00 – Concert extraordinar “Lupii lui Calancea vs. Lăutarii lui Botgros”
Scena – Piața Cetății
ora 20.30 – Concert Vama
Scena – Piața Cetății


Viziteaza Alba Iulia