+ 19°C

Festivalul roman Apulum

Peste 300 de reenactori și 13 asociații de profil se reunesc în Alba Iulia pentru a reconstitui legendarul episod militar dintre împăratul roman Traian și regele dac Decebal, conflict care a stat la baza formării provinciei Dacia și la începutul procesului de etnogeneză daco-romană.

Apr 27, 2018
17:00 A.M. - 19:00 P.M.
Derulează în jos
Timp rămas:
zile
ore
minute
secunde

Festivalul roman Apulum

Anticul Apulum(n.a.denumirea latină a orașului Alba Iulia, provenit din numele dacic al așezării Apoulon) este readus la viață de trupele de reenactment ale Muzeului Național al Unirii: Legiunea XIII Gemina, Lupii Apoulonului, Ludus Apulensis și Magna Namesis.

Anul Centenarului unește sub egida Festivalului Roman Apulum, un cunoscut brand al Primăriei Municipiului Alba Iulia, reenactori din țări precum Spania, Italia, Germania, Bulgaria, Ucraina și Republica Cehă. Ediția specială a festivalului din anul 2018, denumită în mod simbolic „Începuturi”, face trimiteri clare către începuturile poporului român și este axată în mod special pe perioada celor două războaie daco-romane și formarea poporului român. Peste 300 de reenactori și nouă asociații de profil se reunesc în Alba Iulia pentru a reconstitui legendarul episod militar dintre împăratul roman Traian și regele dac Decebal, conflict care a stat la baza formării provinciei Dacia și la începutul procesului de etnogeneză daco-romană.

Mai multe detalii pe blogul nostru de turism.


Programul evenimentului

schedule4
17:00
Vernisaj expoziție – Milites, arma compone!

Piese de echipament militar roman din patrimonial Muzeului Național al Unirii Alba Iulia
Muzeul Național al Unirii Alba Iulia

01
schedule4
17:30
Prezentare științifică


Muzeul Principia

02
schedule4
10:30 - 11:00
Ceremonia oficială de deschidere a festivalului – Inauguratio


Esplanada Catedralei Romano Catolice

01
schedule4
11:00 - 11:30
Parada războinicilor romani și daci


Strada Mihai Viteazul

02
schedule4
11:30
Deschiderea taberelor și a atelierelor meșteșugărești

Prelucrare os, Prelucrare lemn, Monetărie, Signacula, Jocuri romane, Plante dacice, Metalurgie, Machete, Scriptoria, Fierărie, Metaloplastie, Antrenamente soldați, Antrenamente gladiatori
Platou strada Militari

03
schedule4
12:00 - 13:00
Tur ghidat al principalelor obiective romane ale castrului Apulum


Pornire de la Muzeul Principia

04
schedule4
16:00 - 18:30
Prezentări și demonstrații militare ale trupelor participante

Terra Dacica Aeterna (Cluj Napoca); Legio I Italica (Svishtov, Bulgaria); Civilta Romana (Roma, Italia); Vexillatio Moesiae Inferioris (Odessa, Ucraina); Cohors III Lucensium (Lugo, Spania); Legio X Gemina (Musov, Republica Cehă)
Esplanada Catedralei Romano-Catolice

05
schedule4
20:30 - 21:00
Bătălie între trupele romane și războinicii daci

Războaiele lui Domițian cu dacii
Espalanada Catedralei Romano-Catolice

06
schedule4
21:00 - 21:15
Dansuri antice

Magna Nemesis și Eurythmia
Espalanada Catedralei Romano-Catolice

07
schedule4
21:30 - 21:45
Parada cu torte


Strada Mihai Viteazul

08
schedule4
10:30
Deschiderea taberelor și a atelierelor meșteșugărești

Prelucrare os, Prelucrare lemn, Monetărie, Signacula, Jocuri romane, Plante dacice, Metalurgie, Machete, Scriptoria, Fierărie, Metaloplastie, Antrenamente soldați, Antrenamente gladiatori
Platou strada Militari

01
schedule4
11:00
Tur ghidat al principalelor obiective romane ale castrului Apulum


Pornire de la Muzeul Principia

02
schedule4
12:00 - 12:30
Parada participanților


Strada Mihai Viteazul

03
schedule4
16:00 - 17:30
Competiție sportivă/pentatlon antic


Esplanada Catedralei Romano-Catolice

04
schedule4
17:30 - 18:30
Târg de sclavi


Esplanada Catedralei Romano-Catolice

05
schedule4
18:30 - 19:00
Războaiele lui Traian cu Decebal


Espalanada Catedralei Romano-Catolice

06
schedule4
19:00 - 20:30
Lupte de gladiatori

Școlile de gladiatori Ludus Apulensis, Ludus Ursus Nigrus, Ars Dimicandi
Espalanada Catedralei Romano-Catolice

07
schedule4
20:30 - 21:30
Teatru – Grupul Skepsis: “Dilema finală a lui Socrate”

08
schedule4
11:00 - 17:00
Tabere și a ateliere meșteșugărești meșteșugărești

Prelucrare os, Prelucrare lemn, Monetărie, Signacula, Jocuri romane, Plante dacice, Metalurgie, Machete, Scriptoria, Fierărie, Metaloplastie, Antrenamente soldați, Antrenamente gladiatori
Platou strada Militari

01
schedule4
12:00 - 12:30
Paradă militară


Strada Mihai Viteazul

02
schedule4
13:00 - 13:20
Floralia

Jocuri în onoarea zeiței Flora
Espalanada Catedralei Romano-Catolice

03
schedule4
16:30 - 17:00
Dansuri


Esplanada Catedralei Romano-Catolice

04
schedule4
17:00 - 18:00
Demonstrații militare


Esplanada Catedralei Romano-Catolice

05
schedule4
18:00 - 19:00
Jocuri de gladiatori


Espalanada Catedralei Romano-Catolice

06
schedule4
11:00 - 17:00
Tabere și a ateliere meșteșugărești

Prelucrare os, Prelucrare lemn, Monetărie, Signacula, Jocuri romane, Plante dacice, Metalurgie, Machete, Scriptoria, Fierărie, Metaloplastie, Antrenamente soldați, Antrenamente gladiatori
Platou strada Militari

01
schedule4
12:00 - 12:30
Gastronomie antică


Espalanada Porții a IV-a

02
schedule4
17:00
Închiderea festivalului

03

Viziteaza Alba Iulia