Origini bizare

Publicat în: 
14 septembrie 2017

La Aiud a fost găsit un obiect bizar, a cărui origine se spune că e extraterestră. Totul a început în 1973, când cupa unui excavator scotea la suprafaţă, de la o adâcime de 10 m, un obiect pietrificat, metalic şi câteva oase fosilizate. Au intrat în laboratoare, iar prima concluzie în privinţa oaselor a fost că aparţin unui rinocer lânos, contemporan cu omul de Neanderthal. Cât despre obiectul metalic, specialiştii sunt rezervaţi. Se crede că fusese construit după metode inginereşti, servind unui ansamblu mecanic. Obiectul  se află la Muzeul de Istorie din Cluj-Napoca.

 

Acces la Aiud

 

Rută: Alba Iulia – Aiud (DN 1)

Distanţă de la Alba Iulia la Aiud: 30 km

Durată: aproximativ 35 minute, fără popasuri

 

Florian-Rareș Tileagă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba-Iulia-Trip-Advisor-Certificat-de-excelenta-2018

Documentar

e-Accesibilitate

Suntem alături de persoanele cu deficienţe. În acest sens, oferim serviciul de e-Accesibilitate SensusAccess tuturor celor interesaţi, în mod gratuit.

Pentru a vizita pagina dedicată şi a folosi SensusAccess, Vă rugăm daţi click aici.

Alba-Iulia-Europe-Direct

Viziteaza Alba Iulia envelopephonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram